Oiliv to kompozycję zdrowych olejów roślinnych dla całej rodziny
08/18/2022 0 Komentarzy

Czarnuszka to wysoko cenione zioło o szerokiej gamie korzyści zdrowotnych. Wzbudza rosnące zainteresowanie osób dbających o zdrowie, społeczności naukowej i przemysłu farmaceutycznego.

Nasiona Nigella sativa, powszechnie znane jako czarnuszka były od wieków stosowane w różnych cywilizacjach na całym świecie w leczeniu różnych dolegliwości zwierzęcych i ludzkich. Jak dotąd liczne badania wykazały, że nasiona czarnuszki i jej główny składnik aktywny, tymochinon, są medycznie bardzo skuteczne przeciwko różnym chorobom, w tym różnym chorobom przewlekłym: chorobom neurologicznym i psychicznym, chorobom sercowo-naczyniowym, rakowi, cukrzycy, stanom zapalnym i niepłodności, a także różnym chorobom zakaźnym, które spowodowane są infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi, pasożytniczymi i wirusowymi. Ponadto czarnuszka działa jako antidotum, łagodząc różne działania toksyczne i skutki uboczne wywołane przez leki. Jest także skutecznym naturalnym środkiem w obniżaniu poziomu cholesterolu we krwi i zapobieganiu chorobom układu krążenia.

Wartość odżywcza czarnuszki może być powiązana z obecnością znacznej ilości białka roślinnego, błonnika i minerałów oraz witamin. Skład odżywczy podany z różnych źródeł wykazał 20-85% białka, 38,20% tłuszczu, 7-94% błonnika i 31,94% wszystkich węglowodanów. Nasiona czarnuszki zawierają również znaczne ilości żelaza, miedzi, cynku, fosforu, wapnia, tiaminy, niacyny, pirydoksyny i kwasu foliowego.

Właściwości farmakologiczne N. Sativa i jej składników zbadano w badaniach in vitro i in vivo przeprowadzonych na ludziach i zwierzętach laboratoryjnych. Badania toksyczności ostrej i przewlekłej na zwierzętach laboratoryjnych wykazały, że nasiona N. Sativa oraz ich olej są bezpieczne, szczególnie gdy są podawane doustnie.

Badania kontrolowane przeprowadzone na 57 pacjentach, którym przydzielono 2 g czarnuszki dziennie przez okres jednego roku, wykazało zauważalne zmniejszenie skurczowego, rozkurczowego i średniego ciśnienia tętniczego. Ponadto przeprowadzono badanie kontrolowane klinicznie na 60 pacjentach z zastosowaniem preparatu z N. sativa w trądziku pospolitym. Po 2 miesiącach zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby zaskórników, grudek i krost.

Kompozycje olejów roślinnych na bazie nasion czarnuszki można kupić w sklepie Oiliv.

Źródło: Informacja z Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.