Oiliv to kompozycję zdrowych olejów roślinnych dla całej rodziny
08/17/2022 0 Komentarzy

Wiesiołek jest rośliną pochodzącą z Ameryki Północnej i Południowej, która rośnie również w całej Europie i części Azji. Ma żółte kwiaty, które otwierają się o zachodzie słońca i zamykają w ciągu dnia. Olej roślinny z nasion wiesiołka zawiera kwasy omega-6, w tym kwas gamma-linolenowy (GLA).

Rdzenni Amerykanie robili z wiesiołka okłady na siniaki i rany, a soki z jej łodyg i liści stosowali jako miejscowe środki na stany zapalne skóry. Liście przyjmowano doustnie na dolegliwości żołądkowo-jelitowe i ból gardła. W XVII wieku olej z wiesiołka stał się popularnym środkiem ludowym w Europie, gdzie był znany jako „lekarstwo na wszystko”. Obecnie suplementy diety zawierające olej z wiesiołka są promowane w leczeniu atopowego zapalenia skóry (rodzaj wyprysku), reumatoidalnego zapalenia stawów, zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), bólu piersi, objawów menopauzy i innych schorzeń. Olej z wiesiołka może być również zawarty w produktach, które nakłada się na skórę.

Olej z wiesiołka (Oenothera biennis) w leczeniu kobiecych dolegliwości:

Olej z wiesiołka zawiera dwa rodzaje kwasów tłuszczowych omega-6, w tym kwas linolowy (60%-80%) i kwas γ-linolowy (8%-14%). Kwasy tłuszczowe są uważane za niezbędne związki dla zdrowia organizmu, zwłaszcza wśród kobiet. Olej z wiesiołka był przedmiotem kilku badań klinicznych, w tym uderzeń gorąca, gruczolakowłókniaków, cukrzycy ciążowej. Wyniki badań potwierdziły skuteczność olejku z wiesiołka w zdrowiu kobiet, ale nie należy się po nim spodziewać natychmiastowej reakcji, dlatego należy go stosować regularnie do 4-6 miesięcy.

Olej z wiesiołka jest najpopularniejszym środkiem medycyny alternatywnej u 1296 kobiet w okresie menopauzy w Sydney. 66,3% kobiet uznało go za skuteczną metodę leczenia objawów menopauzy. Ponadto w badaniu klinicznym z udziałem kobiet z gruczolakowłókniakami (w wieku 22–49 lat), które otrzymywały przez 6 miesięcy dzienną dawkę 4 g oleju z wiesiołka zmniejszenie wielkości gruczolakowłókniaków wyniosło 52% i 42% odpowiednio w grupie z olejem z wiesiołka i w grupie kontrolnej. Wyniki badań klinicznych nad skutecznością oleju z wiesiołka na zdrowie kobiet wykazały więc jego potencjał terapeutyczy.

Kompozycje olejów roślinnych na bazie nasion z wiesiołka można kupić w sklepie Oiliv.

Źródło: Informacja z Narodowego Instytutu Zdrowia (NIH)