Oiliv to kompozycję zdrowych olejów roślinnych dla całej rodziny
12/11/2022 0 Komentarzy

Nadwaga, otyłość, choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2 są silnie związane z nawykami żywieniowymi. Wysokie spożycie smażonych potraw może zwiększać ryzyko wystąpienia tych zaburzeń. Nie jest jednak jasne, czy stosowanie olejów roślinnych do smażenia zwiększa ryzyko chorób przewlekłych. W tym opracowaniu sprawdzono wiele badań oceniających związek między spożywaniem olejów roślinnych, w tym spożywania smażonych potraw, a ryzykiem nadwagi i otyłości lub przyrostu masy ciała, T2DM lub zespołu metabolicznego oraz CVD lub nadciśnienia tętniczego.

Łącznie uwzględniono dwadzieścia trzy publikacje na podstawie określonych kryteriów wyboru. Na podstawie wyników badań zawartych w niniejszym przeglądzie systematycznym dochodzimy do wniosków:

  • dostępne dowody nie potwierdzają mitu, że smażenie żywności ogólnie wiąże się z większym ryzykiem CVD
  • oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia znacznie zmniejsza ryzyko zdarzeń klinicznych CVD, na podstawie wyników dużego badania z randomizacją, w ramach którego w ramach interwencji zalecono stosowanie dużych ilości oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia, również do smażenia potraw
  • wysokie spożycie smażonych potraw jest prawdopodobnie związane z większym ryzykiem przybierania na wadze, chociaż rodzaj oleju może modyfikować to powiązanie.

W ciągu ostatnich kilku dekad dowody epidemiologiczne pomogły wyjaśnić szczególną rolę diety i jej składników w zapobieganiu lub zwiększaniu ryzyka tych chorób niezakaźnych. Rola, jaką niektóre składniki diety, takie jak olej roślinny, może odgrywać w określaniu ryzyka tych stanów, została zidentyfikowana w badaniach obserwacyjnych i próbach interwencyjnych. Od czasu pionierskiego badania siedmiu krajów uważa się, że spożywanie SFA w diecie jest bezpośrednio związane z wyższym stężeniem cholesterolu w surowicy i wyższym ryzykiem CVD. W tym kontekście wysokie spożycie SFA uznano za główną determinantę ryzyka CVD w krajach zachodnich. Ponadto za praktyczne podejście do ograniczenia spożycia tłuszczów nasyconych uznano zalecenie ograniczenia spożycia wszystkich rodzajów tłuszczów.

Obawiano się, że wysoka gęstość energetyczna i wysoka smakowitość żywności o wysokiej zawartości tłuszczu mogą mieć potencjalnie niekorzystny wpływ na masę ciała i zdrowie układu krążenia. Ponadto Ornish i in donieśli o regresji miażdżycy tętnic wieńcowych w badaniu przeprowadzonym na czterdziestu ośmiu pacjentach z angiograficznie udokumentowaną CHD, w której grupa interwencyjna (dwudziestu ośmiu pacjentów) stosowała dietę niskotłuszczową z < 10% całkowitej energii w postaci tłuszczu. To małe badanie przyczyniło się do powstania mitu, że wszystkie rodzaje tłuszczów, w tym oleje roślinne, są szkodliwe dla zdrowia układu krążenia.

To przekonanie otworzyło drogę do zaleceń diet niskotłuszczowych w profilaktyce CVD. Jednak wyniki uzyskane w dużych randomizowanych badaniach z zastosowaniem diet niskotłuszczowych jako paradygmatu zdrowej diety zapobiegającej rozwojowi chorób układu krążenia lub otyłości są rozczarowujące. Zmniejszenie spożycia tłuszczu jest zwykle rekompensowane proporcjonalnym zwiększeniem spożycia węglowodanów. W obecnym kontekście kulturowym większość węglowodanów i może być nawet bardziej korzystna dla rozwoju otyłości, T2DM i CVD niż tłuszcze.

Kiedy dokonano porównania między n-6 PUFA (obecne w olejach z nasion) i SFA, stwierdzono, że spożycie PUFA jest istotnie związane ze zmniejszonym ryzykiem CHD. W tych okolicznościach alternatywnym paradygmatem żywieniowym, różniącym się od diety niskotłuszczowej, który może być bardziej przydatny w opracowywaniu i wdrażaniu programów mających na celu osiągnięcie długotrwałej utraty wagi i poprawę zdrowia układu sercowo-naczyniowego, jest tradycyjna dieta śródziemnomorska. Ten model diety jest bogaty w tłuszcze z olejów roślinnych (zwłaszcza oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia) i obejmuje obfitość minimalnie przetworzonej żywności roślinnej (warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste i rośliny strączkowe), niskie spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonego mięsa), umiarkowane spożycie ryb i wina (które jest zwykle spożywane z posiłkami) oraz oszczędnych posiłków. Wysoka zawartość tłuszczu w tradycyjnej diecie śródziemnomorskiej sprawia, że ​​jest ona smaczniejsza, a przez to bardziej akceptowalna i łatwa do utrzymania w dłuższej perspektywie. Jest prawdopodobne, że wyższe spożycie olejów roślinnych może przyczynić się do większej smakowitości, a co za tym idzie trwałości.

Oleje roślinne produkowane są z nasion oleistych (np. słonecznika), roślin strączkowych (np. soi), orzechów (np. migdałów) lub miąższu niektórych owoców (np. oliwek). Składają się głównie z TAG i dlatego służą jako źródło tłuszczu. Ponieważ wszystkie źródła tłuszczu, oleje roślinne, zawierają różne rodzaje kwasów tłuszczowych, ich skład jest bardzo zróżnicowany, ale zazwyczaj jeden rodzaj kwasu tłuszczowego będzie dominował nad innymi. Na przykład głównym kwasem tłuszczowym w oliwie z oliwek jest kwas oleinowy, MUFA, a dominującym kwasem tłuszczowym w oleju słonecznikowym jest kwas linolowy, PUFA. Inną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę, jest przeznaczenie kulinarne, ponieważ olej ma różny wpływ na zdrowie w zależności od postaci, w jakiej jest spożywany (używany do dressingu, np. gotowania lub smażenia).

Dlatego został przeprowadzony systematyczny przegląd istniejących dowodów dotyczących związku spożycia olejów roślinnych, w tym spożycia smażonych potraw, z ryzykiem nadwagi/otyłości lub przyrostu masy ciała, T2DM lub zespołu metabolicznego (MetS) oraz CVD lub nadciśnienia.

Informacje pochodzące z dwudziestu trzech badań zawartych w niniejszym przeglądzie systematycznym podsumowano w tabelach. Badania, w których badano przyrost masy ciała lub ryzyko nadwagi lub otyłości jako wynik, przeprowadzono w USA, badania oceniające częstość występowania T2DM lub MetS przeprowadzono także w USA i Hiszpanii, a badania oceniające ryzyko CVD i nadciśnienia tętniczego przeprowadzono w USA, Hiszpanii, Indiach, Kostaryce, Norwegii, Grecji, Włoszech i Francji.

Na podstawie wyników badań zawartych w tym przeglądzie autorzy opracowania twierdzą, że dostępne dowody nie potwierdzają mitu, że smażenie żywności ogólnie wiąże się z większym ryzykiem CVD, oliwa z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia znacząco zmniejsza ryzyko zdarzeń klinicznych CVD i przyrostu masy ciała, na podstawie wyników dużego randomizowanego badania, w ramach którego w ramach interwencji zalecono stosowanie dużych ilości oliwy z oliwek najwyższej jakości z pierwszego tłoczenia do celów kulinarnych, również do smażenia potraw, jednak cały śródziemnomorski wzorzec żywieniowy odgrywa bardziej znaczącą rolę niż sama dodatkowa oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia oraz wysokie spożycie smażonych potraw jest prawdopodobnie związane z większym ryzykiem przyrostu masy ciała i nadciśnienia. Jednak wiele czynników, takich jak rodzaj użytego oleju i technika smażenia (smażenie w głębokim tłuszczu lub smażenie na patelni).

Kompozycje olejów roślinnych na bazie nasion czarnuszki można kupić w sklepie Oiliv.

Źródło: pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26148920

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.